چهل و دو روز اعتصاب غذای زندانیان اهل سنت در قزل حصار

امروز ٤٢ روز است که شش تن از زندانیان عقیدتی اهل سنت بنام‌های حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، صدیق محمدی و سیدهادی حسینی که از روز دوشنبه ۱۳ آبان ماه دست به اعتصاب غذا زدند.

طي اين مدت ٤٢ روز وضعیت جسمی آنان اسف بار بوده و دچار تیرگی کامل دید و درد و ضعف شدید جسمی شده و چهار تن از اين زندانيان دچارخونريزی و عفونت کليه شده اند. و در شرایط حاد جسمی قرار دارند.
بنابه گفته هم بندیهای این زندانیان به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، اعتصاب غذای این شش زندانی ممکن است منجر به مرگ آنان شود.
از طرفی دیگر مسئولان زندان تاکنون درخواستهای آنان را کماکان بدون پاسخ گذاشته اند. و همواره آنها را به مرگ تهدید کرده اند.
در این مدت گذشته «خانواده این شش زندانی اهل سنت برای مجلس شورای اسلامی، دفتر سید علی خامنه‌ای، دفتر حسن روحانی، دفتر رئیس قوه قضائیه و دفتر دادستانی، محسنی اژه‌ای نامه فرستاده و خواهان لغو حکم اعدام عزیزانشان شده‌اند و خواسته‌اند ایشان در دادگاهی علنی و عادلانه تجدید محاکمه شوند؛ ولی با وجود گذشت یک ماه هیچ یک از این مراجع پاسخی به این نامه‌ها نداده‌اند.»
سازمان عفو بين‌الملل هم با اشاره به اعتصاب غذا و شرايط وخيم نگهداری این شش زندانی کرد سنی در ايران در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه منتشر شد از احتمال اعدام آنها خبر داده و خواستار «اقدام فوری» برای نجات آنها شده است.
عفو بين‌الملل اتهامات اين شش زندانی را «مبهم» ارزيابی کرده و می‌گوید که آنها به «محاربه» و «افساد فی‌الارض» محکوم شده‌اند و حکم اعدام آنها توسط ديوان عالی ايران تاييد و به اداره اجرای احکام فرستاده شده، اما دادستان کل تهران در ماه گذشته و بر اثر «فشارهای جهانی» حکم اعدام آنها را برای يک ماه معلق کرده و اين فرصت هم‌اکنون در حال اتمام است.
جمشيد و جهانگير دهقانی دو برادر هستند که ۲۷ خرداد ۱۳۸۸ دستگير شدند، کمال مولايی ۲۴ تير همان سال و حامد احمدی هشتم مرداد ۱۳۸۸ بازداشت شد.
اين چهار نفر گفته‌اند که به خاطر «فعاليت‌های مذهبی مسالمت‌آميز» و «کلاس‌های مذهبی برای کودکان در مساجد» دستگير شده‌اند، اما اتهام آنها قتل يک روحانی سنی‌مذهب حامی حکومت در ۲۶ شهريور آن سال است

تنظیم و تفسیر خبر از:
کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
ایران گلوبال

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s