مذاکرات اتمی؛ شکست سنگین اوباما در واشنگتن

کنگره امریکادر پایان چند ماه ماراتن سیاسی، رای گیری نهایی درباره طرح نظارت کنگره آمریکا بر توافق هسته ای با رژیم ایران، روز پنج شنبه شاهد اتفاق آرای فوق العاده ای در مجلس سنای این کشور بود که با 98 رای موافق تصویب شد و کاخ سفید در این رقابت شکست خورد. همه سناتورهای دموکرات به این طرح رای مثبت دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، سنای آمریکا که جمهوریخواهان در آن اکثریت دارند، روز پنجشنبه تقریبا به اتفاق آراء طرح الزام باراک اوباما، رئیس جمهور به ارائه هرگونه توافق هسته ای با رژیم ایران را به کنگره این کشور تصویب کرد.

این طرح برغم مخالفت دولت آمریکا، بر نقش نظارتی کنگره در توافقنامه هسته ای با رژیم ایران تاکید دارد.

این قانون به کنگره امکان خواهد داد پیش از اینکه رئیس جمهور آمریکا بتواند مجازات های کنگره علیه رژیم ایران را لغو کند، مشخص کند که آیا توافقنامه نهایی قابل بررسی و کنترل است یا خیر.

این طرح باید به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا نیز برسد. مجلس نمایندگان هفته آینده این طرح را بررسی خواهد کرد و رهبران جمهوریخواه از آن حمایت می کنند.

جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد: هدف ما این است که بتوانیم از به دست آمدن توافقنامه بدی که ممکن است به رژیم ایران امکان دهد به سلاح هسته ای دست یابد، جلوگیری کنیم

خبرگزاری آسوشیتدپرس در این باره نوشت: این اقدام سنا به نوعی تضعیف موضع دولت آمریکا در مذاکرات تلقی می شود. اگر این مصوبه در کنگره آمریکا تصویب شود، کنگره حق دارد توافق دولت آمریکا با رژیم ایران را بررسی کرده و حتی آن را ملغی اعلام نماید.

شبکه العربیه نیز از واشنگتن گزارش داد: از آنجا که این طرح در مجلس سنا با 98 رای موافق تصویب شده است، اوباما قادر به استفاده از حق وتو برای رد آن نیست.

باب کورکر سناتور جمهوریخواه ایالت تنسی و یکی از طراحان اصلی لایحه نظارت بر توافق هسته ای با رژیم ایران، تصویب این لایحه در سنای آمریکا را بازگشت قدرت از ریاست جمهوری به کنگره خواند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s