برجام؛به جمهوری اسلامی نمی توان اعتماد کرد

رسانه های خبری گزارش دادند که سفیر آمریکا در سازمان ملل خواستار بازرسی از اماکن نظامی مشکوک رژیم ایران شده است.

سایت رویداد در تهران در این باره نوشت: مخالفت ها و سنگ اندازی های ترامپ نسبت به برجام وارد فاز عملی می شود. اگر رییس جمهور آمریکا تا چندی پیش در اطرافیان و مشاورانش کسی را پیدا نمی کرد تا جدی به برجام سنگ پراکنی کند حالا نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل نخستین گام ها را برداشته و انگشت را جایی قرار داده که بیشترین حسایت ها وجود دارد. پارچین از یک سو و بازرسی از مکان های نظامی یا دسترسی به اطلاعات مربوط به آن یک درخواست بازی بهم زن است.

نیکی هیلی همان شخصی است که قبلا نامش برای تصدی پست وزارت خارجه آمریکا مطرح شد اما در نهایت به صندلی های سازمان ملل تکیه زد تا اهداف سیاست خارجی آمریکا را در جایگاهی حقوقی دنبال کند. شاید هم اگر او بر مسند وزارت امورخارجه تکیه زده بود اکنون دشواری های کار بیشتر می بود.

اقدامات آمریکا و درخواست های تازه واشنگتن تا کنون با سکوت اروپا مواجه شده است. ظاهرا اروپا نظاره گر است تا ببیند در پایان بازی تازه آمریکا با برجام چه نتیجه ای در انتظار است. حال باید دید نتایج سفر هیلی به کجا می انجامد!

گزارش روز گذشته: نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل که برای گفتگو با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در باره برجام به وین رفته بود، پس از جلسه با آمانو به کاخ سفید بازگشت تا ترامپ را در جریان مذاکرات قرار دهد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل با درخواست بازرسی از مراکز نظامی مشکوک جمهوری اسلامی با مقامات آژالنس اتمی دیدار کرد.

به نظر می رسد این درخواست در راستای وعده “بازنگری” دولت آمریکا در برجام است، که پیشتر از سوی دونالد ترامپ و جمعی از مقامات ارشد کابینه او مطرح شده بود.

این دیپلمات آمریکایی با اعلام اینکه رژیم ایران قابل اعتماد نیست، افزود: رژیم ایران اصلا حکومت قابل اعتمادی نیست و ما حتی یک دلیل هم برای اینکه به آنها اعتماد داشته باشیم، نداریم.

در همین حال برخی کارشناسان بین المللی گفته اند آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌ باید به تأسیسات نظامی پارچین دسترسی کامل داشته باشد.

دیوید آلبرایت، مدیر مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی، اولی هاینونن معاون سابق آژانس اتمی و سه کارشناس دیگر در گزارشی نوشتند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابزار کافی برای تحقیق در موارد نقض احتمالی برجام را ندارد.
واکنش جمهوری اسلامی

علی اکبر ولایتی، مشاور ارشد خامنه ای در امور بین الملل گفت: به هیچ وجه به آمریکایی ها اجازه بازدید از مراکز نظامی در ایران داده نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، ولایتی در حاشیه مراسم استقبال در فرودگاه امام خمینی (ره) در پاسخ به این پرسش که آمریکا می خواهد از مراکز نظامی در ایران بازدید کند، مواضع جمهوری اسلامی در این باره باید چگونه باشد؟ گفت: نه به آنها اجازه داده می شود که چنین کاری کنند و نه جرأت می کنند به حریم امنیتی ما تجاوز کنند.

وی با تاکید بر اینکه آمریکایی ها به هیچ وجه به مراکز نظامی راه نخواهند یافت، اضافه کرد: این مراکز جزو حریم امنیتی جمهوری اسلامی است.
تهدید تروریستی علیه آمریکا

کیهان خامنه ای چند روز پیش در واکنش به تحریم سپاه از سوی آمریکا نوشته بود: در منطقه 50هزار نیرو و دهها پایگاه دارید؛ منتظر پاسخ باشید

این منبع نوشت: این روزها سران آمریکا با صراحت و وقاحت از تحریم سپاه و رویای تغییر رژیم می‌گویند. در واقع واشنگتن در پی قطع بازوهای قدرت جمهوری اسلامی است. آن که امروز در منطقه در مقابل طرح‌های استعماری واشنگتن ایستاده و یک تنه همه آن نقشه‌ها را نقش بر آب کرده است، همین نهاد انقلابی است. پوزه آمریکا در منطقه از جمله عراق، سوریه و یمن به خاک مالیده شده است. پس تحریم سپاه و متهم کردن آن به تروریسم، تعجبی ندارد.

کیهان خامنه ای نوشت: آمریکایی‌ها باید بدانند که سخت در اشتباه هستند و اگر قرار است آنان حد و مرزی در دشمنی و وقاحت نشناسند، لزوما پاسخ خود را در نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام و از سوی دیپلمات‌هایی با کت و شلوار شیک نخواهند گرفت. آمریکایی‌ها ده‌ها پایگاه نظامی و حدود 50 هزار نیرو در منطقه دارند. منتظر پاسخ باشید.

 

1 دیدگاه برای “برجام؛به جمهوری اسلامی نمی توان اعتماد کرد

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s