زندانیان اهل سنت قبل از اعدام وحشیانه شکنجه شدند

عکس اعداممنابع نزدیک به خانوادەهای زندانیان اهل سنت کُرد فاش کردند، که فرزندانشان پیش از اعدام، به طرز وحشیانەای شکنجه شدەاند.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، روز سه شنبه ۱۲ مرداد ماە ۱۳۹۵، درپی حمله گارد ویژه سیاهپوش زندان ۳۶ زندانی محکوم به اعدام که در سالن ۱۰ زندان رجایی شهر کرج نگهداری می شدند با دستبند-پابند و چشم بند و تحت تدابیر شدید امنیتی به سلول انفرادی منتقل شدند و حکم ۲۵ تن از این زندانیان اجرا شد. که ۲۲ تن از اعدامی‌ها زندانیان اهل سنت کُرد بودند.

به گفته خانوادەهای این زندانیان، فرزندانشان پیش از اعدام، به طرز وحشیانەای شکنجه شدەاند.

خانواده یکی از زندانیان به « کانون مدافعان حقوق بشر کردستان» گفت هنگامی که جنازه را دیدەاند که آثار شکنجه روی بدن فرزندانشان نمایان بوده، بطوری که استخوان دست و پایش شکسته و بیرون آمده بود.

خانواده یکی دیگر از این زندانیان ضمن تایید این خبر به کانون گفت که بله تمامی کسانی که اعدام شدند، قبل از اعدام شکنجه شده بودند، وی گفت که آثار شکنجه بر این اعدامیان نمایان بوده که بعضی از آنها استخوان پا و دستشان شکسته و بیرون آمدە و اکثرشان صورتهایشان سیاه و کبود شده و جای شکنجه و تعذیب بر آنها ظاهر و مشخص بود.

یک فعال حقوق بشر در سنندج در این مورد به «کانون مدافعان حقوق بشر کردستان» گفت که تا جای که من اطلاع پیدا کردەام، اکثر خانوادەها از شکنجه شدن بچەهایشان قبل از اعدام می گویند، ولی مشکل اینجاست که همشان توسط وزارت اطلاعات به شدت تهدید شدەاند که نباید حرفی بزنند.

وی همچنین گفت کە هنگام بازگشت خانوادەها از تهران، نیروهای وزارت اطلاعات در گردنه صلوات آباد جلوی ماشینهایشان را میگیرنند، که بعد از پیاده کردن آنها، تهدیدشان می کنند که حق هیچگونه حرف زدن یا مراسمی را ندارد.

شایان ذکر است که طی روزهای گذشته چندین تن از فعالان سنی مذهب در سنندج به اداره اطلاعات احضار و مورد بازجویی قرار گرفتەاند.

حسن امینی، مدیر مدرسه علوم دینی امام بخارا در سنندج و مفتی و حاکم شرع این شهر و هاشم حسین پناهی از جمله آنهای بودند که به اداره اطلاعات سنندج احضار شده و در آ‌ن‌جا مورد بازجویی قرار گرفتەاند..

آقای امینی میگوید که به دلیل انتشار بیانیه‌ای که در روز ۱۳ مرداد ماه منتشر کرده و در آن به اعدام‌های دسته‌جمعی اخیر در زندان رجایی شهر کرج اعتراض کرده، احضار شده است. تن دیگر “اتهامات” او «دیدار با خانواده‌های اعدام‌شدگان، تشویش اذهان عمومی، مخالفت با نظام و زیر سوال بردن قوه قضائیه» اعلام شده است.

گفتنی است روز سه شنبه ۱۲ مرداد ماە ۱۳۹۵، درپی حمله گارد ویژه سیاهپوش زندان تعداد ۳۶ زندانی سنی مذهب محکوم به اعدام که در سالن ۱۰ زندان رجایی شهر کرج نگهداری می شدند با دستبند-پابند و چشم بند و تحت تدابیر شدید امنیتی به سلول انفرادی منتقل شدند. طبق آخرین گزارش حکم ۲۵ تن از این زندانیان اجرا شده است. که ۲۲ تن از اعدامی‌ها, زندانیان اهل سنت کُرد بودند.

طبق آخرین گزارش“کانون مدافعان حقوق بشر کردستان”، اسامی این ۲۵ تن عبارت: از «کاوه ویسی ، طالب ملکی ، بهروز شاه نظری ، کاوه شریفی، آرش شریفی ، کیوان مومنی فر ، وریا قادری ، عالم برماشتی ، بهمن رحیمی ، مختار رحیمی ، یاور رحیمی ، شاهو ابراهیمی، امیدپیوند، آدریس نعمتی ، احمد نصیری ، فرزاد هنرجو، امجدصالحی ، محمد غریبی ، شهرام احمدی ، کیوان کریمی ، امید محمودی ، پوریا محمدی به همراه ۳ تن دیگر بنامهای حکمت عراقی ، حمزه عراقی و علی عراقی» که همگی در سحرگاه روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد در زندان رجایی شهر اعدام شده اند.

اکثر این زندانیان طی سال‌های ۸۸ تا ۹۰ در کُردستان توسط “مأموران وزرات اطلاعات” بازداشت شده و پیش از محاکمه، بدون دسترسی به وکیل و یا ارتباط با خانواده، برای چندین ماه در سلول انفرادی نگهداری شده‌اند و این نگرانی وجود دارد که آنها در این دوران شکنجه شده و یا مورد بدرفتاری قرار گرفته‌اند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s