تصویب قطعنامه کاهش اختیارات اوباما در لغو تحریم‌ ایران در مجلس نمایندگان

کنگره امریکامجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه به قطعنامه‌ای رأی مثبت داد که خواستار محدودیت موقت اختیارات رئیس جمهوری در لغو، تعلیق یا کاهش تحریم‌های کنگره علیه ایران، در راستای اجرای توافق هسته‌ای وین شده است.

به گزارش صدای آمریکا، این قطعنامه، که با ۲۴۷ رأی موافق در برابر۱۸۶ رأی مخالف به تصویب رسید، خواستار کاهش اختیارات باراک اوباما در زمینه تحریم‌های ایران تا ۲۱ ژانویه ۲۰۱۷ میلادی، یعنی پایان دوران ریاست جمهوری او، شده است.

این دومین قطعنامه‌ای است که مجلس جمهوریخواه نمایندگان از آغاز روند بررسی توافق ایران در روز چهارشنبه، علیه رئیس جمهوری دموکرات آمریکا تصویب کرده است.

مجلس نمایندگان پنجشنبه شب نیز قطعنامه‌ای به تصویب رساند که می‌گوید اوباما به دلیل عدم ارائه همه جزئیات توافق مربوط با ایران مرتکب تخلف قانونی شده است.

پیش از آن، نمایندگان مجلس قطعنامه دیگری در تایید توافق جامع اتمی با ایران را نیز به رأی گذاشتند، که با ۲۶۹ رأی منفی در برابر ۱۶۲ رأی مثبت رد شد.

بدین ترتیب توافق اتمی که روز چهاردهم ژوئیه بین شش قدرت جهانی و ایران در وین پایتخت اتریش حاصل شد، به تایید مجلس نمایندگان نمایندگان نرسید.

با توجه به عدم موفقیت جمهوریخواهان در رد توافق در سنا، رأی منفی مجلس نمایندگان به آن و همچنین دو قطعنامه‌ صادر شده علیه اوباما، بیشتر جنبه نمادین دارد.

سناتورهای دموکرات شب گذشته موفق شدند طرح کفایت مذاکرات درباره توافق در سنا را رد کنند و با ادامه مباحثات، جلوی رأی گیری بر سر آن را بگیرند.

جمهوریخواهان برای رد توافق هسته‌ای که با حمایت جامعه بین المللی روبرو شده است، نیازمند دست کم دو سوم آرای هر دو مجلس نمایندگان و سنا داشتند.

مجلس نمایندگان ایالات متحده ۴۳۵ عضو دارد و مجلس سنا ۱۰۰ عضو، که اکثریت هر دو مجلس در اختیار جمهوریخواهان است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s