خبرگزاری آسوشیتدپرس ;به رژیم ایران اجازه داده شده خود از پارچین نمونه برداری کند

th_026خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که یک موافقتنامه محرمانه میان آژانس بین المللی انرژی اتمی و رژیم ایران، به این رژیم اجازه خواهد داد از کارشناسان خود برای بازرسی از مرکز پارچین، که گفته می شود محل تحقیق در مورد ساخت سلاح اتمی بوده، استفاده کند.

گزارش های تایید نشده قبلی حاکی بود که ممکن است به رژیم ایران اجازه داده شده باشد خود از پارچین نمونه برداری کند تا بعد توسط بازرسان آژانس سازمان ملل تجزیه و تحلیل شود.

گزارش مورد ادعای این خبرگزاری آمریکایی موجب واکنش شدید نمایندگان کنگره آمریکا شده است و منتقدان توافق هسته ای از جمله اد رویس رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا خواسته اند تا فقط بازرسان بین المللی اجازه بازرسی و نظارت بر تاسیسات هسته ای رژیم ایران را داشته باشند.

وی گفت: کنگره باید بررسی کند که آیا این ترتیبات و برنامه‌ریزی‌های بی‌سابقه مانع از تقلب رژیم ایران می‌شود یا خیر. این مسخره و یک کار بیهوده است. (بازرسی از تأسیسات پارچین توسط بازرسان رژیم ایران).

از سوی دیگر، جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از دولت اوباما خواست که به رژیم ایران برای بازرسی از تأسیساتش اعتماد نکند.

وی در این باره گفت: به چه دلیل باید به رژیم ایران اعتماد کرد که در یک سایت نظامی که تلاش به مخفی کردن آن کرده، بازرسی های هسته‌ای صورت دهد؟

سناتور جان کرونین نیز در این باره گفت: دادن مجوز به رژیم ایران برای بازرسی از تأسیساتش کاری بسیار احمقانه است، این موضوع تنها نگرانی‌ مردم آمریکا از توافق با رژیم ایران را بیشتر می‌ کند.

سناتور باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز گفت: اینگونه توافقات غیرمعمول هرگز توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام نشده و نشان‌دهنده این است که مذاکره‌کنندگان دولت آمریکا تلاش زیادی برای همساز کردن خود با رژیم ایران انجام داده‌اند، در صورتی ‌که دولت اوباما به ‌طور مکرر اطمینان می‌داد که این توافق بر اساس اعتماد نخواهد بود.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s