سناریوی شکست مذاکرات هسته ای

عکس لوزانسخنگوی وزارت خارجه آمریکا امروز اعلام کرد هیچ تضمینی برای دستیابی به توافق هسته ای با رژیم ایران وجود ندارد زیرا تصمیم های بسیار دشوار هنوز گرفته نشده است.

جان کربی گفت: مسایل مهم باقی مانده، مربوط به دسترسی به سایت های هسته ای و نیز برطرف کردن ابعاد احتمالی نظامی در فعالیت های گذشته رژیم ایران است.

وی همچنین هشدار داد: تیم مذاکره کننده آمریکا در صورتی که از آنچه در مذاکرات ارائه می شود، ناراضی باشد، مذاکرات را ترک خواهد کرد.

در همین حال یک منبع دیپلماتیک آلمانی روز دوشنبه اعلام کرد سناریوی شکست مذاکرات هسته ای را نمی توان رد کرد، چون برخی مسائل حل نشده باقی مانده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این منبع آلمانی در وقت استراحت مذاکره کنندگان در وین گفت: ما نباید مسائل مهمی را که هنوز حل نشده است دست کم بگیریم. در صورتی که درباره این مسائل تعیین کننده اقدامی صورت نگیرد، شکست مذاکرت را نمی توان رد کرد.

روزنامه نیویورک تایمز نیز در گزارشی از وین نوشته: با نزدیک شدن ضرب الاجل، اختلافاتی میان رژیم ایران و غرب همچنان باقی مانده است.

این روزنامه نوشت: زمان برای غرب و رژیم ایران جهت دستیابی به توافق هسته‌ای بسیار کوتاه است. این در حالی است که قانونگذاران جمهوریخواه در کنگره آمریکا به طور فزاینده در حال به صدا درآوردن زنگ‌های هشدار درباره معامله با رژیم ایران هستند.

نیویورک تایمز نوشت: این هشدارها نشان می‌دهد که حتی اگر توافق جامع هسته‌ای امضا شود و برای تأیید به دست اعضای کنگره آمریکا برسد، سؤال‌های سختی درباره آن پرسیده خواهد شد که ممکن است مانع تأیید آن توسط کنگره شود.

دموکراتهای دردسرساز/کنگره تائید می کند؟

همزمان با نزدیک شدن به ضرب‌الاجل هسته‌ای و احتمال دستیابی به توافق میان رژیم ایران و شش قدرت جهانی، شماری از سناتورهای دموکرات آمریکایی می‌توانند برای اوباما دردسرساز شوند.

یک دیپلمات‌ سابق آمریکایی گفته: حتی اگر توافق جامع هسته‌ای سرانجام به امضا برسد، به احتمال زیاد، کنگره آمریکا آن را تأیید نخواهد کرد.

به گزارش نشریه هیل، پایگاه خبری کنگره آمریکا، مذاکرات هسته‌ای درحالی ادامه دارد که درصورت توافق احتمالی توجه به سمت کنگره آمریکا معطوف خواهد شد زیرا این نهاد قادر خواهد بود که آن را مورد تایید قرار ندهد.

طبق قانونی که با موافقت اوباما همراه شد، قانونگذاران آمریکايی 30 روز فرصت خواهند داشت که توافق را مورد بررسی قرار دهند. البته مخالفت با این توافق برای جمهوریخواهان کار ساده ای نیست، اما دموکراتهای مخالف با این توافق می‌توانند برای کاخ سفید دردسرساز باشند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، دستکم چهارده دموکراتی که دولت اوباما باید نگران موضع آنها باشد به شرح زیر هستند:

باب منندز، چارلز شامر، گری پیترز، ریچارد بلومنتال، جو مانچین، جو دانلی، باب کیسی، جان تستر، مارک وارنر، هیدی هیتکمپ، بن کاردین، کریس کونس، دبی استابنو و مایکل بنت، سناتورهای دموکرات هستند که کاخ سفید باید به شدت مراقب اقدامات آنها باشد زیرا می‌توانند با مخالفت با توافق به گروه جمهوریخواهان بپیوندند.

بعيد است کنگره توافق را تأييد کند

یکی از دیپلمات‌های پیشین آمریکایی در گفتگو با شبکه تلویزیونی راشا تودی روسیه گفت: حتی اگر توافق جامع هسته‌ای سرانجام به امضا برسد، به احتمال زیاد، کنگره آمریکا آن را تأیید نخواهد کرد.

جیم جاتراس گفت: به احتمال زیاد این معامله انجام خواهد شد، زیرا رژیم تهران و دولت اوباما، هر دو، سرمایه‌گذاریِ فراوانی در این زمینه کرده‌اند. ولی به احتمال قوی این توافق به معاهده‌ای الزام آور بر اساس قانون آمریکا تبدیل نخواهد شد، زیرا تبدیل آن به معاهده، مستلزم تصویب کنگره آمریکا است.

این دیپلمات سابق آمریکايی تأکید کرد: از آنجایی که احتمال اینکه کنگره بر اجرای این توافق مهر تأیید بزند بسیار کم خواهد بود، اجرای آن، به اختیارات کاح سفید موکول خواهد شد که با تعویض رئیس جمهور آمریکا، ممکن است لغو شود و این دقیقا همان چیزی است که رژیم ایران را نگران می کند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s