حشمت اله طبرزدی دبیرکل جبهه دمکراتیک ایران از زندان ازاد شد

عکسی که از حشمت‌الله طبرزدی پس از آزادی از زندان منتشر کرده استحشمت اله طبرزدی، دبیرکل «جبهه دمکراتیک ایران»، پس از تحمل نزدیک به ۵ سال و نیم حبس از زندان آزاد شد. طبرزدی در دی‌ماه ۱۳۸۸ دستگیر و در ادامه به ۹ سال حبس محکوم شده بود.

طبرزدی شامگاه سه‌شنبه (۳۰ ژوئن/ ۹ تیر) از زندان رجایی شهر کرج آزاد شده است.

حشمت‌اله طبرزدی در روز هفتم دی‌ماه ۱۳۸۸ و در جریان ناآرامی‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری دستگیر و به اتهاماتی چون «فعالیت تبليغی عليه نظام» و «ارتکاب جرایم بر ضد امنیت ملی» به ۹ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

او از قرار معلوم با اعمال ماده ۱۳۴ قانون جدید مجازات اسلامی پیش از موعد مقرر آزاد شده است. بر اساس این ماده قانونی، در صورت تعدد جرائم، در مورد همه آنها مجازات صادر می‌شود، ولی تنها مجازات اشد اجرا می‌شود.

طبرزدی در ۲۵ دی ماه ۱۳۹۲ و در حالی که در «مرخصی مشروط» بود، با طرح اتهامات جدید مجددا به زندان بازگردانده شد. مصاحبه با رسانه‌ها و دیدار با نسرین ستوده، وکیل طبرزدی که او هم به تازگی از زندان آزاد شده بود، از جمله اتهامات جدید بودند.

حشمت الله طبرزدی در سال‌های اخیر مجموعا بیش از ۱۰ سال در زندان بوده است.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، هم در گزارش‌های تا کنونی خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران، از جمله به بازداشت طبرزدی اشاره کرده است.

حشمت الله طبرزدی جزو ۶ زندان سیاسی زندان رجایی شهر بود که در حمایت از اعتصاب غذای زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین، در تیرماه ۱۳۹۰ اعتصاب غذا کردند.

مدیر مسئولی «پیام دانشجو»، «ندای دانشجو»، هویت خویش» و «گزارش روز» از جمله سوابق روزنامه‌نگاری طبرزدی هستند.

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s