نقشه راه وزارت اطلاعات برای توبه گیری گُروهی از «اصلاح طلبان»

منصور امان

حزب ندای ایرانیاندر حالی که «اصلاح طلبان» حُکومتی با نگاه به نمایش انتخابات مجلس، برای بازگشت به زیر «خیمه نظام» به دلبری از آقای خامنه ای همت گماشته اند، وزیر اطلاعات نقشه راه این سیاست و ایستگاه هایی که این مُشتاقان باید پُشت سر بگذارند را برای آنها ترسیم کرده است.

روز گذشته (پنجشنبه)، حُجت الاسلام محمود علوی، وزیر اطلاعات کابینه آقای روحانی، تجدید حیات سیاسی جناح رقیب باند ولی فقیه را مشروط به برآوردن چهار شرط کرد. این پایور ارشد امنیتی شرطهای مورد نظر را «قبول داشتن اسلام، فعالیت کردن در چارچوب نظام، قبول داشتن اصل ولایت فقیه و قبول رهبر مُعظم انقلاب در جایگاه ولی فقیه» اعلام داشت.

آقای علوی به این ترتیب خط قرمزهای تا کنونی «نظام» برای به رسمیت شناختن فعالیت جریانها و دسته بندیهای درونی را چند گام جلوتر کشیده و از این راه دامنه تحرُک مُستقل آنها را باز هم محدود تر کرده است. براین اساس، از این پس دیگر «التزام» به ولایت فقیه برای برخورداری از امکان مُشارکت در روندهای حُکومتی کافی نیست و مُتقاضیان می بایست به دستگاه اداری «نظام»، اعتقاد ایدیولوژیک داشته باشند.

از سوی دیگر، برای نخُستین بار پذیرش اتوریته آقای خامنه ای و به رسمیت شناختن شخص وی در جایگاهی که برای خویشتن قایل است، به گونه آشکار به مرتبه پیش شرط حق ابراز وجود سیاسی فراز یافته است. تاکنون درخواست برای «بیعت» و دست بوسی «رهبر»، بیشتر به طور پوشیده و اغلب در شکنجه گاه های اُرگانهای امنیتی مطرح می گردید. این امر همچنین در موارد زیادی شرط آزادی زندانیان سیاسی و مُنتقدان و مُخالفان بازداشت شده بوده است.

در هر دو مورد یاد شده، هدف از گذاشتن این شرط، وارد آوردن ضربه حیثیتی به سوژه، تخریب مُناسبات وی با مُحیط اجتماعی اش و سر آخر مُنفعل و وادار ساختن داوطلبانه او به سُکوت بوده است. حال چنین می نماید که وزارت اطلاعات آقای روحانی قصد دارد این تجربه را در ابعاد گُسترده تر و به طور گُروهی در مورد «خودی»های اخراج شده از «خیمه نظام» به دست آزمایش بگذارد.

باند ولی فقیه انتظار دارد با وادار کردن رُقبای «اصلاح طلب» به کُرنش علنی و توبه، آنها را در میان بدنه اجتماعی خود مُنزوی کرده و به این ترتیب امکان استفاده آنان از نارضایتی موجود در جامعه برای مصرف انتخاباتی را به گونه توجُه پذیری کاهش دهد. سیاست مزبور به این ترتیب به گونه روشن به ژرفای مرزبندی جامعه با «اصل ولایت فقیه» و میزان بیزاری آن از آیت الله خامنه ای به مثابه تجسُم گوشت و پوست شده آن اعتراف کرده است.

با این حال چنین نمی نماید که تشریح آشکار موقعیت لرزان آقای خامنه ای و باند مُرتبط از زبان وزیر اطلاعات، موجب جمع شدن نقشه راه وی از روی میز «اصلاح طلبان» بشود.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s