روگردانی از اسلام سیاسی در کشورهای عربی

شهباز نخعی

شهباز نخعی22پس از برکناری محمد مرسی رییس جمهوری اسلامگرای مصر، تونس دومین کشور «بهار عرب» است که اینبار در روندی دموکراتیک، حتی به بهای روآوردن به تشکیلات سیاسی که عاملان نظام استبدادی پیشین در آن سهم و نقش دارند، دست رد به سینه اسلامگرایان می زند و از اسلام سیاسی روگردان می شود!

روگردانی از اسلام سیاسی!

جرقه آنچه که بعد به «بهار عرب» موسوم گردید در ماه دسامبر سال 2010 زده شد. جوانی تونسی به نام محمد بوعزیزی که به خاطر بیکاری به فروش سبزی و میوه با چرخ دستی روآورده و با خشونت پلیس روبرو شده بود، دست به خود سوزی زد و چند روز بعد درگذشت. این امر به سرعت به اعتراض فراگیر نسبت به بیکاری، فساد و گرانی مواد غذایی منجرشد و یک ماه بعد زین العابدین بن علی، خودکامه فاسد و تبهکاری که دودهه قبل با کودتای نظامی برمسند قدرت نشسته بود به عربستان سعودی فرارکرد.

پس از فرار بن علی، نخستین انتخاباتی که در تونس برگزارشد، انتخابات مجلس موسسان برای تدوین قانون اساسی جدید بود. دراین انتخابات، حزب اسلام گرای النهضه به رهبری راشد الغنوشی با 41 درصد آراء و 89 کرسی از مجموع 217 کرسی، بیشترین شمار کرسی در پارلمان را به دست آورد. چندماه بعد، حزب النهضه که درصدد محکم کردن جای پای خود از طریق تدوین و تصویب قانون اساسی مبتنی بر اسلام بود، با اعتراض های جامعه مدنی و سکولار تونس روبروشد. رشد و تداوم این اعتراض ها روند سیاسی کشور را مختل کرد و کار را به جایی رساند که مجلس موسسان کار تدوین قانون اساسی را متوقف نمود. در 6 فوریه سال 2013، شکری بلعید یکی از رهبران سکولار مخالفان معترض به دولت ترور شد. گروهی از اسلام گرایان سلفی به یک شبکه تلویزیونی خصوصی حمله کردند و مدرسه مشترک امریکایی تونس به آتش کشیده شد. همه اینها حاکی از تلاش دولت اسلام گرای حزب النهضه برای تسلط بر اوضاع جامعه بود. چندماه بعد، محمدالبراهمی، یکی از بلندپایگان مخالفان دولت که رهبر حزب جنبش مردم و ازجمله تدوین کنندگان قانون اساسی جدید نیز بود، دریک اقدام تروریستی کشته شد. هواداران او حزب النهضه را مسئول این جنایت دانستند و با دادن فراخوان اعتصاب عمومی توسط اتحادیه های کارگری، معترضان به خیابان ها ریختند و خواستار انحلال پارلمان، برکناری دولت، انحلال مجلس موسسان و برگزاری انتخاباتی جدید شدند. دولت اسلام گرای حزب النهضه پس از مدتی مقاومت دربرابر خواست عمومی، ناگزیر از تسلیم شد و یک دولت موقت غیرحزبی تشکیل گردید.

یکشنبه این هفته، 4 آبان، انتخابات پارلمانی جدید برگزار و با اعلام نتایج انتخابات معلوم شد که حزب سکولار ندای تونس مرکب از شماری از دولت مردان رژیم بن علی، به رهبری الباجی قائد السبسی با کسب 76 کرسی مجلس برحزب النهضه که 62 کرسی به دست آورده پیشی گرفته است. با آن که حزب ندای تونس بیشترین شمار کرسی های مجلس را به دست آورده، ولی از آنجا که به اکثریت کرسی های مجلس دست نیافته، ناگزیر است برای تشکیل دولت با دیگر حزب های سکولار ائتلاف کند. به گزارش شبکه تلویزیونی «روسیه امروز» محمد الطیب سخنگوی حزب ندای تونس گفت: «این حزب در تشکیل دولت آینده با حزب النهضه ائتلاف نخواهد کرد… ما ابتدا به دوستانمان که دیدگاه مشترکی با ما دارند روی خواهیم آورد و تلاش می کنیم هم پیمانانمان را برای پیوستن به دولت متقاعد کنیم».

راشد الغنوشی رهبرحزب النهضه پیروزی در انتخابات را به الباجی قائد السبسی رهبر حزب ندای تونس تبریک گفت و دو روز پس از انتخابات، 6 آبان، گفت: «تونس نیازمند دولت وفاق ملی است. این سیاست کشور ما را از فرورفتن در بحرانی که کشورهای «بهار عرب» با آن مواجهند، نجات می دهد».

لوران فابیوس، وزیرامورخارجه فرانسه نیز ضمن ابراز خرسندی از برگزاری انتخابات در تونس گفت: «مشارکت تونسی ها در انتخابات نشان می دهد که برقراری دموکراسی درجهان عرب ممکن است». بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز به تونس برای برگزاری انتخابات تبریک گفت.

از آنجا که قراراست تا چند هفته دیگر، 23 نوامبر، انتخابات ریاست جمهوری تونس نیز برگزارشود، حزب ندای تونس تصمیم گیری درمورد ساختار دولت آینده را به تعویق انداخت. پیش از انتخابات پارلمانی، حزب النهضه اعلام کرده بود که قصد معرفی نامزد برای انتخابات ریاست جمهوری را ندارد. به گزارش خبرگزاری حکومتی «فارس» به نقل از «اسکای نیوز»: «پس ازاین که حزب النهضه در انتخابات پارلمانی عقب افتاد، دیگر لزومی ندارد که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکند».

پس از کودتای نظامی 3 ژوییه 2013 و خلع و برکناری محمد مرسی رییس جمهوری اسلام گرای مصر، تونس دومین کشور «بهار عرب» است که، این بار در روندی دموکراتیک، حتی به بهای روآوردن به تشکیلات سیاسی که عاملان نظام استبدادی پیشین در آن سهم و نقش دارند، دست رد به سینه اسلام گرایان می زند و از اسلام سیاسی روگردان می شود!

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s