بان کی مون;با امدن روحانی وضعیت حقوق بشر در ایران تغییری نکرده است

بان کی مون 2222به گزارش خبرگزاری رویترز که به نسخه ای از این گزارش دست یافته، بان کی مون در این گزارش آورده است که علی‌ رغم وعده‌های رئیس‌ جمهوری ایران مبنی بر فراهم کردن شرایط برای آزادی‌های بیشتر، ایران نتوانسته در مورد وضعیت حقوق بشر و آزادی بیان پیشرفت چندانی کند

در این گزارش آمده است: «پرزیدنت روحانی وعده داده بود که محدودیت های آزادی بیان را از بین برده و آزادی مطبوعات را به جامعه بازگرداند. اما متاسفانه نه تنها این وعده ها به حقیقت عملی نپیوسته، بلکه محدودیت های موجود برای این بخش از جامعه، اثرات منفی زیادی داشته و زندگی بخش بزرگی از جامعه ایران را تحت تاثیر قرار داده است».

بان کی مون ادامه می دهد: «روزنامه نگاران هنوز با مشکلات و محدودیت های بزرگی روبرو هستند». بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در آستانه برگزاری مجمع عمومی این سازمان در ماه جاری سپتامبر، گزارش سالیانه خود از وضعیت حقوق بشر در ایران را منتشر کرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد در این گزارش علاوه بر وضعیت روزنامه‌ نگاران، از وضعیت اقلیت‌های قومی و مذهبی، محدودیت و سانسور در فضای مجازی می‌پردازد و می ‌گوید که این عبارات و حقوق این افراد واژگانی است که هنوز در ایران تعبیر عملی پیدا نکرده است.

گزارش دبیر کل می افزاید: » روزنامه نگاران و دیگر اصحاب رسانه هنوز توسط دادگاه انقلاب احضار می شوند و در بعضی مواقع بازداشت و مورد اذیت و آزار نیروهای امنیتی قرار می گیرند».

دبیرکل سازمان ملل متحد در باره وضعیت اقلیت های قومی و مذهبی می گوید: «تبعیض علیه گروه های قومی و مذهبی مانند سابق هم به شکل قانونی و هم عملی برقرار است. بهاییان از تحصیلات عالی و استخدام در دستگاه های دولتی محروم هستند و حتا در صورت استخدام شدن در بخش خصوصی ، دخالت دولت علیه آنها محسوس است».

این گزارش تاکید می کند: «وعده های روحانی از حرف به عمل تبدیل نشد. به نظر می رسد که دستگاه قضایی ایران حتا دستور به محدودیت بیشتر اینترنت و رسانه های اجتماعی صادر کرده است».

جمهوری اسلامی مدعی است که سانسور اینترنت برای حفظ اخلاق شهروندانش و حملات سایبری به کشور الزامی است. تهران در این راستا به حمله های سایبری پیشین که راکتور های هسته ای و سانتریفوژهای این کشور را هدف قرار داده بود، استدلال می کند.

بان کی مون، در گزارش خود از افزایش اعدام ها در این کشور شدیدا ابراز نگرانی کرده است. بنابه گزارش سایت «حکم اعدام در جهان» deathpenaltyworldwide.org وابسته به دانشکده حقوق دانشگاه کورنل، سال 2013،  624 تا 727 نفر در ایران اعدام شدند.

تخمین ها از اعدام شدگان سال 2012 میلادی از 314 تا 580 نفر است. شمار اعدامی های سال 2013  برغم وعده های روحانی نسبت به سال پیش از انتخاب شدنش، افزایش چشمگیری را نشان می دهد.

بان کی مون در گزارش خود می نویسد، اکثر اعدام شدگان به قاچاق مواد مخدر متهم بوده اند، اما او از اعدام افراد زیر سن قانونی در ایران به شدت انتقاد می کند.

او می نویسد: «براساس اطلاعات جمع آوری شده از منابع موثق، 160 نوجوان در ایران محکوم به اعدام شده و در انتظار اجرای این حکم در زندان به سر می برند».

به گزارش سایت deathpenaltyworldwide.org هم اکنون دستکم 2000 نفر محکوم به اعدام و در انتظار اجرای این حکم در زندان هستند.

در بخشی از گزارش بان کی مون به بحث ممنوعیت استفاده از شبکه ‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک و توئیتر در ایران، علی‌ رغم استفاده روزافزون مسئولان از آن‌ها نیز اشاره شد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s