عدم پیشرفت در مذاکرات هسته ایی و تهدید کنگره آمریکا

مذاکرات هسته اییفارس: یک دیپلمات غربی به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفته است گفتگوهای هسته‌ای وین پیشرفت کمی داشته است. به نوشته این خبرگزاری به دلیل مقاومت ایران در برابر مطالبات آمریکا و غرب مذاکرات هسته ای پیشرفت کمی داشته است.

پس از 5 روز مذاکره در وین بین ایران و گروه کشورهای 1+5 دو دیپلمات اعلام کرده اند همچنان عدم توافق درباره محدودیت هایی که ایران در مقابل رفع کامل تحریم ها می پذیرد وجود دارد.

با این حال بزرگترین مانع موضوع غنی سازی است، ایران خواستار فعالیت 50 هزار سانتریفیوژ برای تامین سوخت راکتور فعلی خود است و به گفته این دو دیپلمات نشست کارشناسی روز دوشنبه بدون تغییر رسمی در این موضع آغاز شد.

آمریکا تنها با بخش کوچکی از این تعداد موافقت می کند و انگلیس، فرانسه و آلمان حامی موضع آمریکا هستند.

به گفته این دیپلماتها همچنان درباره چگونگی کاهش خطرات اشاعه توسط یک راکتور که پلوتونیوم تولید می کند اختلاف نظر وجود دارد. بعلاوه ایران در مقابل فشارها برای تغییر کاربری یکی از سایت های غنی سازی که در اعماق کوه برای ایمنی در مقابل حمله احتمالی ساخته مقاومت می کند.

اختلاف نظر همچنین درباره مدت زمان اعمال محدودیت ها بر فعالیت های هسته ای ایران وجود دارد.

در همین حال پایگاه «هیل» وابسته به کنگره آمریکا خبر داده است «در حالی که به تاریخ ۲۹ تیر نزدیک می‌شویم، بدون توجه به اینکه در مذاکرات هسته‌ای رژیم ایران و ۱+۵ توافقی کسب شود یا نشود ویا مذاکرات تمدید شود کنگره احتمال دارد تهدید به اعمال تحریم‌های جدیدی کند.»

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s