آب سرد اتحادیه اروپا روی جمهوری اسلامی

منصور امان

European Union Flag in the Windاتحادیه اُروپا با صدور یک قطعنامه، توافُق هسته ای ژنو را در پهنه سیاست و رویکردهای جمهوری اسلامی به جلو رانده است. سند مزبور که «استراتژی اتحادیه اُروپا در برابر ایران» را تشریح می کند، با پرداختن به حوزه های حُقوق بشر، سوریه و امنیت منطقه، روشن ساخته که بُحران هسته ای را یک مساله فنی و مُجرد نمی داند و راه حل نهایی آن را در کادر یک مجموعه به هم پیوسته جُستُجو می کند.

در همین راستا اتحادیه اُروپا تاکید کرده که همکاری سازنده جمهوری اسلامی در زمینه هایی مانند جنگ داخلی در سوریه، تروریسم، وضعیت حُقوق بشر و حاکمیت قانون را برای اجرای توافُق ژنو «ضروری» می داند.

اعلام استراتژی فراگیر اتحادیه اُروپا همچون آب سرد دیگری است که روی رژیم مُلاها و انتظارات آن از «نرمش هسته ای» ریخته می شود. حاکمان ایران به خود وعده داده اند که با عقب نشینی از پروژه ساخت جنگ افزار اتُمی نه فقط تحریمهای فلج کننده به گونه بی واسطه برچیده شود، بلکه توافُق به دست آمده بر سر آن مانع ورود به قلمروهای اقتدار «نظام» و حوزه های فعال چالش خواهد گردید.

اتحادیه اُروپا در استراتژی خود به ویژه با انگشت گذاشتن بر جدی ترین و حساس ترین حریم امنیتی جمهوری اسلامی، یعنی وضعیت حُقوق بشر در ایران نشان داد که روند رویدادها در جهت عکس انتظارات «نظام» پیش می رود. در سند «استراتژی»، نه فقط به طور مُستقیم و بدون عبارت پردازی دیپلُماتیک به موارد مُشخص پایمالی «حُقوق اساسی» مردُم ایران از سوی رژیم مُلاها اشاره گردیده، بلکه بر «سیستماتیک و پیوسته بودن» آن نیز و ضرورت نظارت و بازرسی بین المللی نیز تاکید شده است.

نُکته جالب توجه دیگری که می تواند به گونه نمادین چگونگی تعادُل قُوای دو طرف در صحنه را به نمایش بگذارد، اعلام پُشتیبانی اتحادیه اُروپا از دیدار هیاتها و نمایندگان اتحادیه یا کشورهای عُضو از دیدار با «مُخالفان سیاسی و فعالان مدنی» و «دسترسی به «زندانیان سیاسی و خانواده های آنان» است.

فراتر از این، اتحادیه اُروپا خواستار گُشایش دفتر نمایندگی در ایران تا پایان سال جاری میلادی شده و هدف از ایجاد آن را نیز به صراحت «تاثیرگذاری بر سیاستهای ایران و پُشتیبانی از گُفتُگو در باره حُقوق بشر و حُقوق اقلیتها» عُنوان کرده است.

رویکرد مزبور در حالی به سیاست رسمی اُروپا تبدیل می گردد که رهبران و پایوران جمهوری اسلامی معرکه هایی برای جلوگیری از این دیدارها بر پا کرده و با برابر دانستن آن با «به هم زدن مُذاکرات»، در تلاش برای باجیگیری برآمده اند. اتحادیه اُروپا به این وسیله از جُمله به حاکمان ایران پیام داده است که تحت تاثیر ژستهای تبلیغاتی قرار نمی گیرد و آنها در موقعیتی قرار ندارند که قادر به دیکته خواسته هایشان باشند.

موضوع مُهم دیگری که اتحادیه اُروپا در سند خود گنجانده، یادآوری برگُزاری غیردموکراتیک انتخابات ریاست جمهوری مُلاها است. این امر در همان حال که تُرمُز جانشینان آقای احمدی نژاد در یکسان مُعرفی کردن منافع خود با خواسته های «ملت ایران» را می کشد، همزمان به انتخابات دور بعدی مجلس مُلاها در اواخر سال آینده، نگاه انداخته است.

سیاست خوش باورانه و مکارانه تفکیک بُحران روابط خارجی «نظام» به هسته ای و غیر آن، هر روز نشانه های بیشتری از خیالپردازانه بودن خود ارایه می کند. بُن بست پیش بینی شده این خط به ویژه برای دسته ای که به عُنوان مُجری آن میدان تحرُک یافته اند، می تواند آغاز یک بازی دیگر باشد که آنها در آن نقشی نخواهد داشت.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s