سندی محرمانه تصمیم ایران برای تاسیس شرکت های جعلی را فاش کرد

روزنامه فرا منطقه ای الشرق الاوسط در گزارشی که روز شنبه 18 ژانویه 2014 منتشر کرد از تصمیم سپاه پاسداران ایران برای تاسیس شرکت های جعلی ، در چند کشور خاورمیانه و اروپا خبر داد.الشرق الاوسط به نقل از منابعی که آنها را «غیر ایرانی» خواند در گزارش خود آورده است که سپاه پاسداران برای تاسیس شرکت های جعلی جهت دور زدن تحریم های احتمالی ، چراغ سبز را از مقامات ایرانی دریافت کرده است.

بر اساس این گزارش تصمیم ایران برای تاسیس چنین شرکت هایی ، ناشی از نگرانی این کشور از اعمال تحریم های جدید علیه ایران است.

این شرکت ها در دبی ، ترکیه ، اتریش، یونان و قبرس تاسیس خواهد شد تا در صورت لزوم ، به جای شرکت هایی که هدف تحریم های احتمالی بین المللی قرار گیرند ، استفاده شوند .

پس از فاش شدن بخشنامه ای سری که در تاریخ 22 آوریل 2013 مورد موافقت شورای عالی سپاه پاسداران قرار گرفته بود ، این برای نخستین بار است که تصمیم ایران برای تاسیس شرکت های جعلی فاش می شود.

روزنامه الشرق الاوسط از یک منبع غیر ایرانی که روابط اقتصادی بسیار گسترده ای با ایران دارد ، نسخه ای از این سند که به امضای محمد رضا رحیمی معاون احمدی نژاد رسیده بود ، دریافت کرد که نشان می دهد شرکت خاتم الانبیا وابسته به سپاه پاسدران همه فعالیت های اقتصادی مربوط به پروژه هسته ای ایران را زیر نظر دارد.

در یادداشتی در حاشیه سند ، تاکید شده که پروژه ساخت شرکت های جعلی توسط حسن روحانی رئیس جمهور ایران ، تا زمان نامعلومی تمدید شده است.

بر اساس این سند ، تمام فعالیت های شرکت های جعلی سری خواهد ماند و فعالیت های خود را تنها به وزیر اقتصاد گزارش خواهند داد. وزیر اقتصاد نیز به نوبه خود گزارش ها را به رئیس جمهور ارسال خواهد کرد.

العربیه

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s