افزایش تعداد دموکرات‌هایی که از کاخ سفید سرپیچی می‌کنند

https://i0.wp.com/www.shafaf.ir/files/fa/news/1392/6/19/83205_478.jpgسی ان ان امروز در گزارشی اعلام کرد، لايحه دو حزبی سنای آمريکا برای تشديد تحريمهای رژيم تهران به سمت کسب حمايت اکثريت غيرقابل وتو پيش می رود.بنابراین گزارش، اين لايحه که توسط سناتور دموکرات رابرت منندز رئيس کميته روابط خارجی سنا و سناتور جمهوريخواه مارک کرک ارائه شده در حال حاضر به طور رسمی از حمايت 59 سناتور برخوردار است، اما گفته می شود آمار غيررسمی حمايت از آن به 77 رای می رسد.

با توجه به اينکه تعدادی از مرددها هم به آن خواهند پيوست، پيش بينی می شود که اين لايحه به حد نصاب دو سوم آرای سناتورها دست خواهد يافت. در اين صورت رئيس جمهور نمی تواند آن را وتو کند.

سی ان ان در گزارش خود خاطرنشان می کند که اين امر تلاشهای دولت اوباما برای مذاکره و دست يافتن به يک توافق نهايی با رژيم تهران در مورد برنامه اتمی آن را با يک پيچ جديد مواجه کرده است.

افزایش تعداد دموکرات‌هایی که از کاخ سفید سرپیچی می‌کنند

روزنامه واشنگتن ‌پست نیز در مقاله‌ای به این لایحه پرداخت و نوشت، حوادث مهم روز پنج‌شنبه نشان می‌دهد که لایحه پیشنهادی تحریم‌های رژیم تهران به نقطه اوج خود رسیده است.

این روزنامه نوشت، پانزده عضو دموکرات سنا با وجود مخالفت شدید کاخ سفید از حامیان این لایحه هستند. روند کنونی نشان می‌دهد تعداد دموکرات‌هایی که از کاخ سفید سرپیچی می‌کنند، رو به افزایش است.

این موضوع جزو موارد نادری است که در آن 59 نفر از اعضای سنا (متشکل از دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات) چنین همگرایی داشته باشند.

واشنگتن پست افزود، اما این خبر که رژیم تهران همچنان بر فعالیت سانتریفیوژهای پیشرفته تأکید می‌کند، ممکن است دیگران را نیز به حرکت در مسیر رأی به لایحه تشدید تحریمها تحریک کند.

واکنش سناتورها به هشدار اوباما

روز جمعه سه تن دیگر از سناتورهای آمریکايی به جمع موافقان وضع تحریم های جدید علیه رژیم تهران پیوستند و بدین ترتیب شمار آنها به 59 نفر رسید.

به گزارش آسوشیتدپرس از واشنگتن، با افزایش شمار سناتورهایی که با وضع تحریم های جدید علیه رژیم تهران موافقت کرده اند، امکان تصویب چنین طرحی بیشتر می شود.

مجلس نمایندگان آمریکا پیشتر با وضع تحریمهای بیشتر علیه رژیم تهران موافقت کرده بود. اکنون مجلس سنای آمریکا نیز به حد کافی آرا برای تصویب طرح تحریمهای بیشتر نزدیک شده است.

کاخ سفید هشدار داده است اگر کنگره آمریکا طرح تحریمهای جدید علیه رژیم تهران را تصویب کند، رئیس جمهور آن را وتو خواهد کرد. با این حال، اگر شمار موافقان این طرح در سنا به 67 نفر برسد،‌ در آن زمان رئیس جمهور نیز قدرت وتوی آن را نخواهد داشت.

مسئولان دولت اوباما از آن بیم دارند که وضع تحریمهای جدید، توافق موقت هسته ای را که گروه پنج به علاوه یک در ماه نوامبر گذشته با رژیم تهران امضا کرده است به مخاطره اندازد. در حال حاضر نیز مذاکرات کارشناسی برای دستیابی به یک راه حل نهایی در جریان است.

در صورتی که این طرح تصویب شود برخی بخش های صنعتی ایران در فهرست سیاه قرار خواهند گرفت. این طرح همچنین بسیاری از بانک ها و شرکت ها در سراسر جهان را از کمک کردن به رژیم تهران برای صدور نفت منع کرده است و آنها را تهدید نموده است که اگر در این زمینه با تهران همکاری کنند از هرگونه فعالیت آنها در بازار آمریکا جلوگیری به عمل خواهد آمد.

تهیه کنندگان پیش نویس این طرح تصریح کرده اند اگر این طرح تصویب شود مفاد آن تنها در صورتی علیه رژیم تهران اعمال خواهد شد که این رژیم توافق موقت در ژنو را نقض کرده یا مهلت مقرر شده در آن توافق بدون دستیابی به هرگونه توافق جامعی به پایان برسد.

طرفداران افزایش تحریمها علیه رژیم تهران می گویند دولت آمریکا برای آنکه بتواند امتیازاتی به مراتب بهتر از امتیازات توافق قبلی بگیرد،‌ به ابزاری مانند این مصوبه نیازمند است تا از آن برای اعمال فشار بر رژیم تهران استفاده کند.

آنها می گویند تصویب چنین طرحی می تواند فشارها را بر رژیم تهران تشدید کرده و این رژیم را به توقف برنامه های هسته ای خود وادار سازد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s