مشاور روحانی: احمدی‌نژاد مسیر دولت کنونی را مین‌گذاری کرده است

مشاور فرهنگی حسن روحانی می‌گوید که محمود احمدی‌نژاد پیش از تحویل دولت به روحانی، دست به اقداماتی زده که باید آن را به «مین‌گذاری» تشبیه کرد. وی می‌گوید پای دولت روی مین احمدی‌نژاد، و برخی مین‌ها در آستانه انفجار است. حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در گفت‌وگو با مجله «اندیشه پویا» از تصمیماتی سخن گفته که احمدی‌نژاد در آخرین روزهای دولت خود و پیش از تحویل آن به دولت روحانی اتخاذ کرده است.
مشاور رئیس‌جمهور ایران که هم‌زمان سرپرستی مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست‌جمهوری را برعهده دارد، این اقدامات احمدی‌نژاد را به «مین‌گذاری اداره کشور» تشبیه کرده است.

حسام‌الدین آشنا می‌گوید: «برخی از مین‌ها کشف شده و برخی هم در آستانه انفجار است و فقط کافی است که پایمان را از روی آن برداریم.»

مشاور فرهنگی حسن روحانی می‌گوید که در دوره هشت‌ساله ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد «قدم‌های بسیار بلندی در گذار معکوس دولت‌داری در ایران به سمت دولت قاجاری برداشته» شده است.

وی می‌افزاید: «در این دوره تلاش زیادی شده بود تا تصمیمات متمرکز در حلقه بسیار کوچکی گرفته شود.»

حسام‌الدین آشنا نمونه‌هایی از این «مین‌گذاری‌ها» را نام می‌برد:

یارانه‌ها و مسکن مهر

آشنا می‌گوید: «در موضوع یارانه‌ها پای ما الان روی مین است؛ نه می‌توانیم ادامه دهیم و نه می‌توانیم قطع کنیم. آیا به مردم می‌توان گفت که اشتباه شده است؟ مسکن مهر هم همین طور است.»

واگذاری نمایشگاه بین‌المللی به صدا و سیما

وی می‌‌افزاید که دولت احمدی‌نژاد «در هفته آخر کاری خود نمایشگاه بین‌المللی را بدون طی مراحل قانونی به صداوسیما واگذار کرد. صداوسیما هشت سال نمایشگاه بین‌المللی را می‌خواست، به او ندادند و یک باره در هفته آخر کاری دولت آن را به صداوسیما دادند».

آشنا معتقد است: «این مشخص است که در دولت بعدی، [مسئولان] نمایشگاه را به صداو سیما نخواهند داد و این یعنی گذاشتن مین در رابطه میان صداوسیما و دولت جدید.»

واگذاری شرکتی به ارزش ۱۲هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به آستان قدس

مشاور فرهنگی حسن روحانی می‌افزاید، در یک مورد دیگر دولت احمدی نژاد «شرکتی را که ۱۲هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان قیمت دارد به آستان قدس واگذار کرده که باز هم مشخص است دولت بعدی آن را ابطال می‌کند و این می‌شود مین‌گذاری در رابطه آستان قدس و دولت تازه.»

واگذاری دفتر میرحسین موسوی و انکار هولوکاست

آشنا افزود: «در آخرین هفته دولت، دفتری که مهندس [میرحسین] موسوی در آن کار می‌کرده، به صورت ۱۵ ساله به یک شخص بسیار محترم حقیقی ولی با عنوان حقوقی واگذار شده؛ و دولت بعدی آن دفتر را بگیرد یا نگیرد؟ و خیلی موارد دیگر.»

حسام الدین آشنا در سخنان خود با مجله «اندیشه پویا»به موضوع هولوکاست و انکار کشتار یهودیان توسط محمود احمدی نژاد نیز اشاره کرده است.

وی می‌گوید که انکار هولوکاست توسط احمدی‌نژاد هزینه‌ی سنگینی برای کشور به دنبال داشت و «نتیجه‌اش قفل کردن کل روابط خارجی ایران با غرب بود».

آشنا سپس می‌گوید: «من اصلا نمی توانم بروز چنین اتفاقی در سیاست خارجی خودمان را تصادفی بدانم.»

باید اشاره کرد که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ که به ناآرامی‌های خونینی انجامید، آیت‌الله علی خامنه‌ای، با صراحت تمام از محمود احمدی‌نژاد و سیاست‌های او دفاع کرد.

رهبر جمهوری اسلامی گفت که هم در این انتخابات و هم در انتخابات چهار سال پیش از آن، نظر مساعدی نسبت به احمدی‌نژاد داشته و حتا او را به اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات سال ۱۳۸۴ ترجیح داده است.»رحیم‌مشایی یک تئوری بیشتر نداشت»

اسفندیار رحیم مشایی، در دولت احمدی نژاد نزدیک ترین فرد به رئیس جمهور بود. حسام‌الدین آشنا می‌گوید در دوره‌ای که آنها در شهرداری تهران بودند، رحیم‌مشایی «یک تئوری بیشتر نداشت و می‌گفت کار اساسی نکنید چون خرج کار اساسی زیاد است و به جای آن کاری کنید که مردم خوششان بیاید.»

آشنا می‌افزاید، از رحیم مشایی شنیده است که می‌گفته «درست کردن یک بزرگراه خیلی خرج دارد و یک ماه بعد هم کسی به یاد ندارد که چه کسی آن را ساخته است.»

موارد زیادی هم بوده که حسام‌الدین آشنا به آن‌ها اشاره نکرده ولی مسئولان دولت کنونی آن‌ها را اخیرا فاش کرده‌اند. از جمله این موارد عبارتند از:

۱۸۳هزار میلیارد تومان بدهی دولت که احمدی‌نژاد آن را برای دولت روحانی به ارث گذارده است.

۱۶ میلیارد تومان از حساب نهاد ریاست‌جمهوری در آخرین روزهای دولت احمدی‌نژاد برداشت شده است.

در طول هشت سال ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد، سرنوشت دست‌کم ۱۰۰ میلیارد دلار از درآمدهای مازاد دولت روشن نیست.

به گفته کارشناسان اقتصاد انرژی ایران، احمدی‌نژاد در طول سه سال گذشته ۴۶ میلیارد دلار در میدان گازی پارس جنوبی هزینه کرده، بدون این‌که هیچ فازی در این میدان به بهره‌برداری رسیده باشد. وی برای سال جاری نیز ۳۰ میلیارد دلار دیگر تقاضا کرده بود.

به گفته مدیرعامل منطقه آزاد قشم، در دولت گذشته، جزیره قشم به «حیات خلوت مقام‌های سازمان‌های دولتی» برای سوءاستفاده‌های کلان مالی تبدیل شده بود.

سعید مرتضوی، متهم پرونده کهریزک، که منصوب احمدی‌نژاد در سازمان تأمین اجتماعی بود، با پرداخت میلیو‌ن‌ها تومان به نمایندگان مجلس و وزیران، به آن‌ها «کمک مالی» کرده است.
دویچه وله

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s