توافق احزاب بزرگ آلمان برای تشکیل دولت ائتلافی

 

دو حزب بزرگ آلمان آخرین دور  گفت‌وگوها را برای تشکیل ائتلاف بزرگ ادامه دادند. سندی که بامداد چهارشنبه آماده شد، کارپایه‌ی همکاری خواهد بود. اکنون توافق‌نامه باید در میان اعضای حزب سوسیال دمکرات به رأی گذاشته شود.

آخرین دور مذاکره برای تشکیل دولت بزرگ ائتلافی میان دو تشکل سیاسی بزرگ آلمان، احزاب دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی از یک طرف و حزب سوسیال دمکرات از طرف دیگر، که شامگاه سه‌شنبه (۲۶ نوامبر) در برلین شروع شده بود، تا بامداد روز بعد، چهارشنبه ۱۷ نوامبر، ادامه یافت.

در گفت‌وگوهای فشرده‌ای که نزدیک ۲۰ ساعت طول کشید، هیئت‌های نمایندگی احزاب به ریاست آنگلا مرکل، از حزب دمکرات مسیحی، هورست زهوفر، از حزب سوسیال مسیحی و زیگمار گابریل، از حزب سوسیال دمکرات نکات اصلی مورد اختلاف را مطرح کردند و در هر زمینه به توافق‌هایی دست یافتند.

نخستین موضوعی که در مذاکرات احزاب مسیحی با حزب سوسیال دمکرات مطرح شد، مسئله بازنشستگی بود. حزب سوسیال دمکرات در این مورد اصلاحاتی را در نظر داشت که موفق شد به تائید برساند. از سال ۲۰۱۴ کارکنانی که به مدت ۴۵ سال حق بازنشستگی کامل و بی‌وقفه پرداخته باشند، می‌توانند در ۶۳ سالگی تقاضای بازنشستگی کنند. حزب سوسیال دمکرات از این نظر دفاع می‌کند که کارکنان بتوانند حتی پیش از ۶۵ سالگی از حقوق بازنشستگی استفاده کنند.

به علاوه از سال ۲۰۱۷ افراد بازنشسته کم‌درآمد مبلغی تا ماهانه ۸۵۰ یورو به عنوان «حق معاش» دریافت می‌کنند. به طور کلی حداقل حقوق بازنشستگی در حدود امکانات بهبود می‌یابد.

دو حزب بزرگ همچنین در مورد حداقل دستمزد به توافق رسیدند که از سال ۲۰۱۵ در سراسر آلمان مبلغ ۸ و نیم یورو برای هر ساعت کار تعیین شد. این مورد نیز دستاوردی بود که با تلاش سوسیال دمکرات‌ها حاصل شد.

با این که دو حزب برای تشکیل دولت بزرگ ائتلافی به توافق رسیده‌اند، اما متصدیان پست‌های کابینه‌ی آینده هنوز اعلام نشده‌اند. این موضوع پس از تائید توافق‌نامه از جانب اعضای حزب سوسیال دمکرات انجام می‌گیرد. در این دور از مذاکرات، حزب سوسیال دمکرات، تصمیم گرفته است که کل توافق‌نامه را در میان اعضای خود به رأی بگذارد.

عوارض برای اتوبان

در برابر حزب سوسیال دمکرات نیز در مواردی برای رسیدن به توافق به مصالحه تن داد، از جمله در قضیه برقراری عوارض برای اتوبان‌های آلمان که با آن مخالف بود.

رهبری حزب سوسیال دمکرات با وضع عوارض برای رانندگی در اتوبان‌ها به شدت مخالف بود، اما در برابر طرح حزب دمکرات مسیحی و هم پیمان آن سوسیال مسیحی مقاومت نکرده است. بنا به توافق در سال ۲۰۱۴ خودروهایی که پلاک خارجی داشته باشند، برای حرکت در اتوبان‌های آلمان مبلغی به عنوان عوارض خواهند پرداخت. این نخستین بار است که دولت آلمان فدرال از خودروهای خارجی عوارض اتوبان درخواست می‌کند.
آنگلا مرکل و زیگمار گابریل، رهبران احزاب دمکرات مسیحی و سوسیال دمکرات بر سر تشکیل دولت ائتلافی به توافق رسیدند آنگلا مرکل و زیگمار گابریل، رهبران احزاب دمکرات مسیحی و سوسیال دمکرات بر سر تشکیل دولت ائتلافی به توافق رسیدند

سوسیال دمکرات‌ها در برخی از موضوعات زیست محیطی، تقویت انرژی‌های بازیافتی و همچنین محدودسازی انرژی هسته‌ای از خواسته‌های پیشین خود عقب‌نشینی کردند.

سوسیال دمکرات‌ها طرفدار محدودسازی سقف درآمد مسئولان هستند، اما در توافقی که برای تشکیل دولت ائتلافی صورت گرفت، این موضوع کنار گذاشته شد.

بر همین سیاق دو طرحی که از جانب حزب سوسیال دمکرات برای بهبود وضع کلینیک‌ها و همچنین مقابله با بیماری‌های جمعی، پیشنهاد شده بود، به پیش‌نویس توافق راه نیافت.

در زمینه‌ی مبارزه با اجحاف علیه همجنس‌گرایان، دو حزب بزرگ موافقت دارند که باید به هرگونه تبعیض و نابرابری در تمام عرصه‌های اجتماعی پایان داده شود. همجنس‌گرایان باید بتوانند در تمام عرصه‌ها با حقوقی برابر با دیگران، با شریک خود زندگی کنند. هیچ نوع تبعیضی بر پایه روابط و کیفیت جنسی قابل قبول نیست.

در همین راستا خواست حزب سوسیال دمکرات، مبنی بر مبارزه با نژادپرستی، بیگانه‌ستیزی و گرایش‌های یهودی‌ستیزی در توافق‌نامه وارد شده است.

در عرصه اطلاعات سایبری دو حزب به مقررات و مصوبات «اتحادیه اروپا» پای‌بند هستند. داده‌های کامپیوتری مانند سابق ضبط می‌شود، اما دسترسی به اطلاعات کاربران، تنها در مواردی مانند مبارزه با بزهکاری و در شرایطی بسیار حیاتی و با مجوز رسمی امکان‌پذیر است.

توافق حاصل شده، هنوز نهایی نیست و به تائید اعضای حزب سوسیال دمکرات نیاز دارد. حزب یادشده برای اولین بار در تاریخ خود قصد دارد پیش‌نویس توافق‌نامه برای ائتلاف بزرگ را در میان ۴۷۵ هزار عضو خود به رأی‌گیری بگذارد. اقدامی که عاقبت آن هیچ معلوم نیست، زیرا بسیاری از اعضای حزب سوسیال دمکرات به ائتلاف با حزب حاکم دمکرات مسیحی، به ریاست آنگلا مرکل، چندان خوش‌بین نیستند.

روز دوشنبه ۲۳ سپتامبر نتایج رسمی انتخابات آلمان اعلام شد. طبق نتایج اولیه حزب دمکرات مسیحی به همراه حزب موتلف‌اش در ایالت بایرن یعنی سوسیال مسیحی، اکثریت نسبی ۵/ ۴۱ درصدی را در انتخابات آلمان به دست آوردند. آرای این ائتلاف نسبت به انتخابات گذشته ۷/۷ درصد رشد داشت.

به این ترتیب این حزب ۳۱۱ کرسی در پارلمان را در اختیار خواهد داشت که فاصله‌ی بسیار اندکی با اکثریت مطلق دارد. برای کسب اکثریت مطلق، داشتن ۳۱۶ کرسی لازم است. مجلس فدرال آلمان در این دوره ۶۳۰ کرسی دارد. حزب خانم مرکل برای تشکیل دولت باید با یکی از سه حزب دیگر حاضر در پارلمان ائتلاف تشکیل دهد.

رقیب اصلی حزب خانم مرکل، حزب سوسیال دمکرات‌ به رهبری پر اشتاین‌بروک توانست با رشد ۷/ ۲ درصدی، ۷/ ۲۵ درصد آرای شرکت‌کنندگان را به خود اختصاص دهد و ۱۹۲ کرسی پارلمان را به دست آورد.

حزب دمکرات مسیحی به رهبری خانم مرکل تصمیم گرفت به جای ائتلاف با احزاب کوچک‌تر، با حزب قوی سوسیال دمکرات، «ائتلاف بزرگ» تشکیل دهد.

منبع .دویچه وله

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s