دولت حسن روحانی روزنامه بهار را توقیف کرد

در ایران سرکوب مطبوعات ادامه دارد

گزارش‌گران بدون مرز، توقیف روزنامه بهار. محکومیت سنگین علیه مهناز محمدی مستند ساز و سینماگر و پگاه آهنگرانی هنرپیشه و وبلاگ نویس را محکوم می‌کند. سازمان، نگرانی خود را از وضعیت دو روزنامه‌نگار کرد، خسرو و مسعود کردپور، اعلام می‌کند.

گزارش‌گران بدون مرز تصمیم هیات نظارت بر مطبوعات، ارگان سانسور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برای توقیف روزنامه بهار در تاریخ ٦ آبان ماه ١٣٩٢ را محکوم می‌کند. این روزنامه به دلیل انتشار مقاله‌ای در شماره روز نخست آبان ماه خود و به بهانه توهین به مقدسات توقیف شد. گزارش‌گران بدون مرز همچنین محکومیت سنگین علیه مهناز محمدی مستند ساز و سینماگر و پگاه آهنگرانی هنرپیشه و وبلاگ نویس را محکوم می‌کند. این دو هنرمند به ترتیب به پنج سال و هژده ماه زندان محکوم شده‌اند. سازمان، نگرانی خود را از وضعیت دو روزنامه‌نگار کرد، خسرو و مسعود کردپور، مدیر و همکار سایت اطلاع‌رسانی موکریان اعلام می‌کند.

«علیرغم وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی رئیس جمهور اصولگرای میانه‌رو، توقیف روزنامه بهار از سوی هیات نظارت بر مطبوعات که تحت مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد،نشان می‌دهد که اولویت دولت رژیم تهران کاهش تنش با جامعه جهانی است و نه کم کردن سرکوب آزادی اطلاع رسانی و فعالان رسانه‌ای.»

در تاریخ ٦ آبان ماه هیات نظارت بر مطبوعات دستور توقیف روزنامه بهار و ارسال پرونده را به مراجع قضایی را صادر کرد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تائید این توقیف اعلام کرد « مقاله‌ای در روزنامه بهار درج شده بود که علاوه بر اینکه نوعی تحریف تاریخ اسلام محسوب می‌شود در ایجاد اختلاف مذهبی در کشور نقش داشته است.» مقاله مورد اتهام با عنوان «امام؛ پیشوای سیاسی یا الگوی ایمانی» در شماره روز نخست آبان انتشار یافته بود، اما روزنامه یک روز پس از انتشار این مقاله چندین مقاله در نقد آن منتشر و از خوانندگان خود عذرخواهی کرده و حتا برای «تلطیف» فضا، به شکل موقت از انتشار روزنامه خوداری کرد بود . این همه اما مانع ادامه‌ی کارزار ضد رسانه‌ای افراط‌گرایان و رسانه‌های نزدیک به علی خامنه‌ای ولی فقیه، برای مجازات روزنامه نشد. آن‌ها در این مقاله که در باره‌ی نقش امام اول مسلمانان شیعه بود،«تخریب خیمه‌گاه ولایت فقیه» را می‌دیدند.

در تاریخ ٢٣ و ٢٨ آبان ماه مهناز محمدی مستند ساز و سینماگر و پگاه اهنگرانی هنرپیشه وبلاگ‌نویس مطلع شدند که از سوی شعبع ٢٨ دادگاه انقلاب تهران به ترتیب به پنج سال و هژده ماه زندان محکوم شده‌اند. مهناز محمدی، پیش از این، چند بار بازداشت شده بود و از این میان در تاریخ ٥ تیرماه ١٣٩٠ در منزلش از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت، که به مدت یک ماه را در زندان اوین سپری کرد. وی پیش از این نیز در تاریخ ٨ مرداد ١٣٨٨ به همراه جعفر پناهی در بهشت زهرا بازداشت و تا ٢٦ مرداد ماه را در زندان بسر برده بود. از آن تاریخ وی همواره تحت فشارهای مستمر ماموران اطلاعاتی قرار داشت، بارها احضار و مورد بازجویی قرار گرفته بود. در تاریخ ٦ مهرماه در شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب محاکمه و به پنج سال زندان محکوم شده است. پگاه اهنگرانی نیز در تاریخ ١٩ تیرماه ١٣٩٠ از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و تا تاریخ ٥ مردادماه را در زندان بسر برده بود. وی به درانتظار برگزاری دادگاه با سپردن ١٠٠ میلیون تومان وثیقه آزاد شده بود. در تاریخ 27 مرداد ماه امسال در شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب محاکمه و به هژده ماه زندان محکوم شده است. هر دو هنرمند و فعال رسانه‌ای ممنوع خروج نیز شده‌اند.

بنا بر آخرین گزارش احمد شهید گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران « وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران همچنان نگران کننده است و نشانی از بهبود وضعیت در زمینه‌هایی پیش‌‌تر- در گزارش‌ها پیشین طرح شده- به مانند مجازات اعدام و نقض آزادی بیان دیده نمی‌شود.

مقامات ایران این گزارش را « با انگیزه های سیاسی وکاملاغیرمنصفانه» خوانده و همچنان از ورود گزارش‌گر سازمان ملل به ایران خوداری می‌کنند. مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به این گزارش اعلام کرده است: «همانطور که قبلا نیز اعلام کرده ایم سازوکار انتصاب گزارشگر کاملا سیاسی بوده و نتیجه یک روند گزینشی است که توسط معدودی کشورهای خاص در شورای حقوق بشر دنبال می شود و ازاین رو گزارش تهیه شده نیز با انگیزه های سیاسی وکاملاغیرمنصفانه به تشریح وضعیت حقوق بشر در ایران پرداخته است.ایران انتساب گزارشگر ویژه حقوق بشر را به رسمیت نمی‌شناسد.»

«گزارش‌گران بدون مرز از مقامات ایران می‌خواهد در عمل از سیاست‌های احمدی‌نژاد فاصله بگیرند، و بدون قید و شرط با سازمان ملل برای امکان بازدید گزارش‌گر ویژه شورای حقوق بشر از ایرن همکاری کنند. جامعه جهانی باید مقامات حکومت ایران را به تمکین از قوانین بین‌المللی و توصیه‌های گزارش‌گر ویژه مجبور کند.»

گزارش‌گران بدون مرز نگرانی خود را از وضعیت دو روزنامه‌نگار کرد، خسرو و مسعود کردپور، مدیر و همکار سایت اطلاع‌رسانی موکریان اعلام می‌کند. آخرین جلسه دادگاه این دو روزنامه‌نگار روز گذشته در مهاباد پایان یافت. برادران کردپور در تاریخ ١٧ و ١٨ اسفند ١٣٩١ بازداشت شده بودند و در تاریخ ٦ تیرماه از سوی شعبه دو بازپرسی مهاباد با اتهام « تبلیغ علیه نظام از طریق اطلاع رسانی درباره زندانیان سیاسی و فعالان مدنی» پس از سپری کردن ١١١ روز بازداشت غیر قانونی در زندان اطلاعات، بدون حضور وکیل، تفهیم اتهام شدند،و در همین روز به زندان مرکزی مهاباد انتقال یافتند. مقامات قضایی آن‌ها را همچنین به «محاربه و اقدام علیه امنیت ملی» نیز متهم کرده‌اند که اتهام محاربه می‌تواند صدور حکم اعدام را درپی داشته باشد.
ایران پرس نیوز

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s