اعلام نتایج نهایی انتخابات آلمان؛ همه در انتظار دولت ائتلافی

نتایج رسمی انتخابات آلمان نشان می‌دهد که اتحاد احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی به رهبری آنگلا مرکل توانست با کسب ۵/ ۴۱ درصد آرا پیروز این انتخابات شود. با این‌حال دو حزب پیروز فاقد اکثریت مطلق برای تشکیل دولت هستند. بامداد روز دوشنبه ۲۳ سپتامبر (اول مهر) نتایج رسمی انتخابات آلمان اعلام شد. طبق نتایج اولیه حزب دموکرات مسیحی (CDU) به همراه حزب موتلف‌اش در ایالت بایرن یعنی سوسیال مسیحی (CSU) اکثریت نسبی ۵/ ۴۱ درصدی را در انتخابات آلمان به دست آورند. آرای این ائتلاف نسبت به انتخابات گذشته ۷/۷ درصد رشد داشت.

به این ترتیب این حزب ۳۱۱ کرسی در پارلمان را در اختیار خواهد داشت که فاصله‌ی بسیار اندکی با اکثریت مطلق دارد. برای کسب اکثریت مطلق، داشتن ۳۱۶ کرسی لازم است. مجلس فدرال آلمان ۶۳۰ کرسی دارد. حزب خانم مرکل برای تشکیل دولت باید با یکی از سه حزب دیگر حاضر در پارلمان ائتلاف تشکیل دهد.

رقیب اصلی حرب خانم مرکل، حزب سوسیال دموکرات‌ به رهبری پیر اشتاینبروک توانست با رشد ۷/ ۲ درصدی، ۷/ ۲۵ درصد آرای شرکت کنندگان را به خود اختصاص دهد و ۱۹۲ کرسی پارلمان را به دست آورد.

حزب چپ آلمان (Die Linke) با ریزش آرای ۳/۳ درصدی روبرو بود و با ۶/ ۸ درصد آرا، ۶۴ کرسی را در پارلمان آلمان تصاحب کرد. حزب سبزها که به عنوان شریک سوسیال دموکرات‌ها در این انتخابات شناخته می‌شدند با ریزش رأی ۳/ ۲ درصدی، آرای ۴/ ۸ ردصد رأی دهندگان را به خود اختصاص دادند و ۶۳ کرسی پارلمان را از آن خود کردند.

اما حزب دموکرات آزاد (FDP) که در دولت فعلی آلمان در ائتلاف با حزب دموکرات مسیحی هستند را می‌توان بزرگترین بازنده این انتخابات دانست. این حزب با کسب ۸/ ۴ درصد آرا نتوانست حدنصاب ۵ درصدی را کسب کند و نماینده‌ای به پارلمان بفرستد. به این صورت برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم و تشکیل جمهوری فدرال آلمان، این حزب در پارلمان حضور ندارد.از سوی دیگر حزب آلترناتیوی برای آلمان (AFD) که تنها چند ماه از تشکیل‌ آن می‌گذرد و نماینده‌ای به پارلمان نفرستاد را می‌توان، بازنده‌ای موفق نامید. این حزب توانست ۷/ ۴ درصد آرای شرکت کنندگان را کسب کند.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که ممکن است میان حزب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات‌ها ائتلاف بزرگ شکل بگیرد. همچنین امکان دیگر تشکیل دولتی متشکل از احزاب سبز و دموکرات مسیحی است.

تبریک رهبران فرانسه و بریتانیا

رئیس‌جمهور فرانسه و نخست‌وزیر بریتانیا، پیروزی مجدد آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در انتخابات روز یک‌شنبه را تبریک گفتند. آقای اولاند از خانم مرکل دعوت کرده است پس از تشکیل دولت‌اش به پاریس سفر کند.شامگاه یک‌شنبه به وقت اروپای مرکزی دفتر ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای با تبریک پیروزی آنگلا مرکل در انتخابات آلمان ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های نزدیک میان دو کشور برای چالش‌های پیش روی اتحادیه اروپا ادامه یابد.

همچنین دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در حساب کاربری رسمی خود در توییتر نوشت: «تبریک بسیار به آنگلا مرکل. من چشم انتظار همکاری نزدیک‌تر با وی هستم.»

به لحاظ وزن سیاسی و اقتصادی آلمان در اروپا بسیاری از کشورهای اروپایی با دقت زیادی انتخابات این کشور را دنبال کردند. ترکیب توازن سیاسی در آلمان تاثیری مستقیم بر اتحادیه اروپا خواهد داشت.

اغلب کشورهای اروپایی امیدوارند که دولت آتی آلمان با سیاست میانه‌روانه به کاهش بحران مالی یاری رساند. شاید با تشکیل ائتلاف بزرگ در آلمان این خواست کشورهای اروپایی برآورده شود.

منبع دویچه وله..http://www.dw.de/%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D9%86%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D8%AC-%D9%86%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%87%D9%85%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%A7%D8%A6%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%81%DB%8C/a-17106570

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s