آغاز انتخابات پارلمانی آلمان برای تعیین دولت جدید

 آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و پر اشتاین‌بروک، از حزب سوسیال دمکرات آلمان، نامزدهای دو اردوگاه اصلی رقیب در هیجدهمین انتخابات پارلمانی آلمان 

در انتخابات پارلمانی آلمان، دو اردوگاه ائتلافی، حول صدراعظم آلمان و اپوزیسیون، در رقابتی تنگاتنگ به کارزار انتخاباتی رفته‌اند. بسیاری از شهروندان آلمان تا آخرین ساعات هنوز در انتخاب حزب مورد نظر خود مردد بوده‌اند.

در هیجدهمین انتخابات پارلمانی آلمان که امروز یکشنبه (۲۲ سپتامبر / ۳۱ شهریور) برگزار می‌شود، بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها، اردوگاه احزاب ائتلافی دولت و احزاب اپوزیسیون با آرایی نزدیک به هم رقابتی تنگاتنگ دارند.

از نظر برخی ناظران، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، پیشتازی خود را حفظ کرده و می‌تواند در ائتلاف با هر حزبی، چهار سال دیگر در رأس دولت باقی بماند و سکان سیاست و قدرت را از دست ندهد.

ائتلاف سیاه و زرد یا ائتلاف سیاه و سرخ

در صورتی که تقسیم آرا برای ادامه ائتلاف تاکنونی در دولت میان دو حزب برادر دمکرات‌مسیحی/سوسیال‌مسیحی (با رنگ نمادین سیاه) و حزب دمکرات آزاد −لیبرال‌ها (زرد) امکان‌پذیر نباشد، می‌تواند همانند انتخابات سال ۲۰۰۵ ائتلاف بزرگ میان دمکرات‌مسیحی‌/سوسیال‌مسیحی‌ها با سوسیال دمکرات‌ها (سرخ) صورت گیرد.

برای برخی ناظران، همین‌طور ائتلافی میان سیاه و سبز (حزب سبزها) قابل تصور است، ولی رهبران این احزاب چنین ائتلافی را رد کرده‌اند. همین طور سوسیال دمکرات‌ها و سبزها پیشاپیش اعلام کرده‌اند که حاضر به ائتلاف با حزب «چپ‌» نیستند. حزب چپ که خود را حزب سوسیالیسم دمکراتیک می‌نامد، از چپ‌های مارکسیست پیشین شرق و غرب آلمان تشکیل شده است.

در چنین شرایطی به نظر نمی‌آید که سوسیال دمکرا‌ت‌ها و سبزها بتوانند به تنهایی اکثریت کرسی‌های مجلس را برای تشکیل دولت ائتلافی خود کسب کنند.

رقابت انتخاباتی امسال بی‌شباهت به انتخابات سال ۱۹۹۴ و ۲۰۰۲ نیست: یک بار ائتلاف سیاه و زرد با اندک تفاوت پیشی داشت و یک بار ائتلاف سرخ و سبز با یک تفاوت جزئی پیشی گرفته بود.
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و پر اشتاین‌بروک، از حزب سوسیال دمکرات آلمان، نامزدهای دو اردوگاه اصلی رقیب هستند.

امروز یکشنبه (۲۲ سپتامبر) حدود ۶۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر واجد شرایط فراخوانده شده‌اند تا برای انتخاب ترکیب هیجدهمین مجلس فدرال آلمان به پای صندوق‌های رأی بروند.

تا ساعت ۱۸ بعد از ظهر درهای حوزه‌های اخذ رأی به روی شهروندان آلمان گشوده است. در ایالت هسن هم‌زمان انتخابات ایالتی نیز برگزار می‌شود.

انتخاباتی سرنوشت‌ساز برای لیبرال‌ها

در مجموع ۲۴ حزب با حدود ۴۵۰۰ کاندیدا به صحنه رقابت رفته‌اند. با اطمینان می‌توان گفت که دو حزب برادر دمکرات‌مسیحی/سوسیال‌مسیحی (با ۸/ ۳۳ درصد در انتخابات ۲۰۰۹)، حزب سوسیال دمکرات (۲۳ درصد)، حزب چپ (۹/ ۱۱ درصد) و سبزها (۷/ ۱۰ درصد)، این بار نیز به پارلمان راه می‌یابند.

حزب دمکرات آزاد آلمان (لیبرال‌ها) که در انتخابات چهار سال پیش با ۶/ ۱۴ درصد بالاترین آرای خود را کسب کرده بود، امسال آرای شکننده‌ای خواهد داشت. این حزب در انتخابات اخیر ایالتی در ایالت بایرن توانست فقط ۳/۳ درصد آرا کسب کند و به همین دلیل از ورود به پارلمان بازماند. حد نصاب ورود به پارلمان‌های ایالتی یا فدرال، کسب ۵ درصد آراست.

این احتمال داده می‌شود که حزب نوپای «آلترناتیو برای آلمان» (AfD) بتواند در نخستین کارزار انتخاباتی خود به پارلمان راه یابد. برنامه اصلی این حزب، خروج آلمان از حوزه‌ی پولی یورو است.

حزب نوپای موسوم به «دزدان دریایی»، اگرچه در چند انتخابات ایالتی موفقیت داشته و به مجلس ایالتی راه یافته، ولی احتمال ضعیفی دارد که قادر به کسب حد نصاب ۵ درصد در انتخابات فدرال باشد.

در انتخابات پارلمانی ۲۰۰۹ حدود ۸/ ۷۰ درصد واجدان شرایط شرکت کرده بودند.

نخستین نتایج شمارش آرا در ساعت ۱۸ به وقت محلی توسط شبکه‌‌های بزرگ تلویزیونی آلمان اعلام می‌شود. نتیجه قطعی شمارش آرا در ساعات پایانی شب اعلام خواهد شد.

منبع دویچه وله..http://www.dw.de/%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%B9%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF/a-17104903

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s