نامه سرگشاده به بان‌کی‌مون: به وضعیت حسین رونقی توجه کنید

نامه ۶۵ تن از زندانیان و بازداشت شدگان سیاسی در تبعید به بان کی مون بابت اقدام زودهنگام برای نجات جان زندانی در حال اعتصاب غذا سید حسین رونقی ملکی.

متن کامل این نامه که در اختیار خودنویس قرار گرفته، به شرح زیر است:

دبیر کل محترم سازمان ملل متعهد جناب بان کی مون
ضمن عرض ادب و سلام
ما زندانیان و بازداشت شدگان سیاسی [سابق] در تبعید نگرانی عمیق خود را نسبت به جان حسین رونقی که از روز ۱۸ مرداد در اعتراض به بی توجهی مسئولان و همچنین حمایت از ابوالفضل عابدینی دست به اعتصاب

غذا زده است اعلام میداریم چرا که او از یکسو، نگران جان عابدینی بوده است که به زندان اهواز منتقل و سپس دست به اعتصاب غذا زده بود و از دیگر سو، نگران جان همه زندانیانی است که بیم ان میرود که همچون دیگر همبندانشان، دیر یا زود باید به شیوه مشکوک جان به جان آفرین تسلیم نمایند.

جناب بان کی مون سیدحسین رونقی ملکی ۲۸ ساله، از بازداشت شده های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ توسط اطلاعات سپاه است که در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی به ۱۵ سال حبس محکوم شد.
وی شهریور ماه سال گذشته در حالی که در مرخصی درمانی اول خود به سر می برد، به همراه پدر و برادرش، احمد و حسن رونقی ملکی و ۳۳ تن دیگر از امدادگران و فعالان مدنی در کمپ کمک رسانی در سرند واقع در مناطق زلزله زده آذربایجان بازداشت شد. سیدحسین رونقی در آن پرونده به اتهام اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور در مناطق زلزله زده و تهدید علیه بهداشت عمومی به دو سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم و بدین ترتیب حکم وی به مجموعا به ۱۷ سال و شش ماه حبس تعزیری افزایش یافت. با وجود وضعیت نامساعد جسمی سیدحسین رونقی و اصرار وی بر ادامه اعتصاب غذا، اطلاعات سپاه، دادستانی تهران و دادیار ویژه امنیت همچنان بر نگهداری وی در زندان بدلیل آنچه که فعالیت در دوران مرخصی از آن نام می‌ برند پافشاری می‌کنند.
جناب بان کی مور خانواده رونقی پیش از این گفته بودند که حسین گفته است در صورت عدم رسیدگی و بی توجهی مسئولان در قبال جانش دست به اعتصاب غذا خواهد زد. رونقی ملکی از بیماریهای متعددی همچون کم کاری کلیوی، آنژین قلبی، التهاب مثانه و پروستات سنگ کیسه صفرا و زخم معده و خونریزی گوارشی رنج می‌برد و بیماری‌های وی شرایط اعتصاب غذا را برای این زندانی سیاسی سخت‌ترکرده است بطوری که وی طی چند روز گذشته دچار خونریزی سخت کلیوی و گوارشی شده است. علاوه بر آن وی بدلیل داشتن آنژین قلبی با مشکل نوسان شدید فشارخون و ضربان قلب مواجه شده و این امر وی را در خطرحمله قلبی قرار داده است. بنا به گفته پزشکان حمله قلبی در شرایط اعتصاب غذا و سن کم بسیارخطرناک است.
جناب بان کی مون حسین رونقی در نامه ای به لاریجانی آملی، رئیس قوه قضائیه علت اعتصاب خود را جنین عنوان میکند:»من در اعتراض به بی‌توجهی مسئولان به جان و سلامت انسان‌ها، عدم رسیدگی به وضعیت زندانیان سیاسی بیمار، افزایش فشار بر خانواده‌ام، تبعیدهای خودسرانه و غیرقانونی زندانیان سیاسی بی‌گناه و قرار دادن اجباری آن‌ها در شرایط غیرانسانی، بی‌خبری از برخی از زندانیان و مرگهای مشکوک و همچنین در اعتراض به تداوم قانون ستیزی‌ها و ناروایی‌ها اعتصاب غذا خواهم کرد هر چند این روش را نادرست و اشتباه می‌دانم و تبعات سنگینی برای من در پی خواهد داشت».
جناب بان کی مور مادر ستار بهشتی در مصاحبه با سحام ضمن انتقاد دوباره از روند رسیدگی به پرونده فرزندش، گفت که حسین رونقی ملکی از زندانیان سیاسی؛ به وی گفته که آماده است تا در دادگاه به آنچه بر ستار در بازداشتگاه گذشته، شهادت دهد. ستار بهشتی در شبی که به صورت موقت به اوین منتقل شده بود، بدنش را برخی از زندانیان نشان داده بود و گفته بود که بازجویش وی را تهدید به مرگ کرده است. وی از مسئولان پرسید: “چرا وقتی حسین رونقی آماده شد تا در دادگاه شهادت دهد، به زندان احضار شد؟” بنا به اظهارات مادر ستار، گویا پس از مکالمه حسین رونقی ملکی با خانواده بهشتی در خصوص اعلام آمادگی برای حضور در دادگاه و ادای شهادت در خصوص قتل این وبلاگ نویس منتقد و شرح ماجرای دیدارش با ستار در آن شب ؛ وی را که در مرخصی بوده، دوباره به زندان اوین احضار می کنند.
جناب بان کی مون مادر حسین رونقی هم، دست به اعتصاب غذا زده و گفته است اعتصابش را نمی‌شکند چرا که او گفته است بی‌توجهی مقامات دادستانی تبدیل به یک رویه شده است و برای جان زندانیان بیمار هیچ ارزشی قائل نیستند. مادر حسین گفته است من از مسئولان درخواست می‌کنم که به وضعیت فرزندم تا برای همیشه از من گرفته نشده است رسیدگی کنند . مادر حسین گفت، حسین و دیگر زندانیان سیاسی هم یکی مثل بچه‌های او هستند چرا باید بی‌گناه سال‌ها تو زندان عمرشان را بگذرانند؟
جناب بان کی مون مادر سیدحسین رونقی در مورد برخوردهای خودسرانه و غیرقانونی و از اختلال در تلفن‌های خانواده خود بدلیل تماس رسانه‌ها و خبرنگاران با آنان می گوید: از روزی که حسین دست به اعتصاب غذا زده است تلفن من و پدرش را مدام قطع و وصل می‌کنند و نمی‌گذارند ما در مورد وضعیت حسین حرف بزنیم و اطلاع رسانی کنیم آیا این نوع برخوردهای خودسرانه و غیرقانونی درست است ؟ اگر از تلویزیون‌ها و رسانه‌های خارجی تماس نگیرند پس چگونه ما صدای اعتراضمان را به گوش مسئولان برسانیم راه دیگری برای ما باقی نگذاشته‌اند و اگر این‌ها اجازه بدهند ما با تلویزیون ها و روزنامه‌های داخل ایران حرف بزنیم و درد خودمان را بیان کنیم به یقین مصاحبه با رسانه های داخلی را بر رسانه های خارجی ترجیح میدهیم.
جناب بان کی مون
حسین رونقی در نامه ای در خطاب به شما نوشته بود «اینجانب به عنوان یک ایرانی که از جانب حاکمیت فتنه گر، خس و خاشاک و عامل بیگانه مورد خطاب قرار گرفته‌ام و شاهد بودم که چگونه بسیجیان از پایگاه بسیج مردم را گلوله باران کردند و گناه این جنایت را به دوش مردم بی‌دفاع انداختند، طبیعتا حق خود نمی‌دانم که بازجویان وزارت اطلاعات به من بگویند «مرگ من تداوم جمهوری اسلامی را در پی خواهد داشت». او همچنین در نامه ی خود به شما تصریح کرده بود : من اگر فریادی زده‌ام، فریاد علیه ظلم، ستم و ناروایی‌های حاکم بوده است. من اگر نوشته‌ام، از درد‌ها نوشته‌ام، از هجوم به زندگی خصوصیمان نوشته‌ام، از تجاوز به حقوقمان و توهین به عقایدمان نوشته‌ام. من اگر در صفی ایستاده‌ام که دانشجویان، کارگران، زنان و مردم ایران ایستاده‌اند به خاطرآن است که همچون آنان از وضعیت کنونی سرزمینم ناراضی‌ام واز آن رنج می‌برم. باید باور کنیم که هستند انسان‌های که برای این سرزمین و در راه عدالت و آزادی از جان خود گذشته‌اند و می‌گذرند. آن‌ها نه به جایی وابسته‌اند و نه هیچ کجای دنیا را به ایران عزیز‌تر از جانمان ترجیح می‌دهند؛ ما به قول میرحسین موسوی «از دروغ خسته شد‌ه ایم» و بازداشت، تحت فشار قرار دادن و زندان هیچ تاثیری در عقیده و ایمان من ندارد و عقاید و افکار ما را نمی‌توان در زندان اسیر کرد.اعتراض ما به قانون شکنی‌ها و قانون گریری هاست، به ناروایی‌ها و بی‌عدالتی‌های حاکم.رونوشت به رئیس جمهوری اسلامی ایران، سازمان عفو بین الملل، دیده بن حقوق بشر، سازمان گزارشگران بدون مرز، اتحادیه اروپا
امضا کنندگان نامه به ترتیب حروف الفبا

رضا (سیروس) اشراف پور، بابک اجلالی، افشین اعرابی، سیروس اردشیر زارع زاده، جمشید امینی، منصور اسانلو، سعید اوحدی، فرزاد ایرانی، هومن ارمندی، مهیستان بختیاری (بهنام امینی)، احمد باطبی،  محسن باپیری، سپیده پورآقایی، میترا پور شجری، بهزاد  پیله ور، بهروز جاوید تهرانی‌، بهیه جیلانی، آرمان چا روستایی، رامین چاوشی، فرزاد حمیدی، بابک حشمت ساران، عباس خرسندی، ایمان رضایی، میثم رودکی، درویش رنجبر، جلال رودگر، محمد زمانی‌، مهرداد سید عسگری، علی‌ ساکی، علی‌ سرمدی، کاوه شیرزاد، حسن طالبی، ماشالله (رایان) عباس زاده، سید مصطفی علوی، سوگند علی‌ خواه، عیسی علی‌پور، حمید علیزاده، زمان فیلی، جعفر قدیم خانی،  رضا قبادی، هوشنگ قاسمی، حامد کاووسی، یاسر کریمی، علی کلایی، اکبر لکستنی، صبا لطفی‌، مهرداد لهراسبی، مهرداد ماجدی، افشین مهاجری نژاد، بهزاد مهرانی، محسن معرفت، کامران ملک مطیعی، سام محمودی سرایی، رضا مبین، منوچهر محمّدی، رضا محمّدی، امیر حسین موحدی، امین موحدی، یاسان موسوی، هومان موسوی، مجید نیکنام امینی، ایرج نوره، شیرین نجفی، بهنام وفا سرشت، یاور یزدان پرست

منبع ..خودنویس

https://khodnevis.org/article/52437#.UiQuSz-nfKd

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s